Ustronianka wprowadziła butelkę o pojemności 3,001 litra. Pozwala ominąć system kaucyjny
Firma Ustronianka wprowadziła na rynek wodę mineralną w butelkach o pojemności 3,001 litra. To pozwala ominąć nowe przepisy dotyczące systemu kaucyjnego, który został wprowadzony 1 października.
Ustronianka wprowadziła butelkę o pojemności 3,001 litra. Pozwala ominąć system kaucyjny · fot. Kaufland
O sprawie rozpisują się media ogólnopolskie, w tym portal Wirtualna Polska. Serwis w swoim artykule przypomniał, że 1 października to data, od której operatorzy systemu mogą zacząć prowadzić system kaucyjny, a ponadto sklepy powyżej 200 m2 mają obowiązek przyjmować odpowiednio oznakowane opakowania.
- Nie trzeba było czekać, żeby sklepy zaczęły obchodzić obowiązek doliczania kaucji do butelek. W sklepach Kaufland pojawiła się woda w plastikowej butelce, która, jak informuje sklep w najnowszej gazetce, "nie podlega systemowi kaucyjnemu" - przekazał portal WP.
Oferta znalazła się w oficjalnej gazetce sieci Kaufland, ważnej od 2 do 8 października. Ustroniankę w butelce o pojemności 3,001 litra będzie można kupić za 2,69 zł.
- Zwiększenie pojemności butelki pozwoliło ominąć system kaucyjny, który obejmie trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów (kaucja to 50 groszy), metalowe puszki do 1 litra (50 gr), a także - od 1 stycznia 2026 r. - szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra (1 zł) - podaje Wirtualna Polska.
WP dodaje, że do końca roku potrwa okres przejściowy, dlatego też w sklepach dostępne będą zarówno butelki objęte systemem kaucyjnym, jak i nieobjęte dodatkową opłatą. - Na to, by system działał w pełni i był powszechny, trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej - zwraca uwag portal.
- Moim zdaniem przez najbliższe co najmniej sześć miesięcy będziemy ciągle widzieli dość dużą liczbę opakowań bez znaku kaucji, ale sukcesywnie będą pojawiały się opakowania z logo kaucyjnym - podkreśla w rozmowie z WP Finanse Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Kaucja jest pobierana przy zakupie, a zwrot pieniędzy następuje bez konieczności okazania paragonu. Warunkiem jest, by opakowania były puste, niezgniecione i z czytelnym kodem kreskowym.
Eksperci, na których powołuje się Wirtualna Polska zaznaczają, że wynika to z zapasów, które zgromadziły sklepy.
- Według naszej wiedzy sklepy są obecnie bardzo mocno zatowarowane. Nie wyobrażam sobie, aby na półce stał ten sam produkt - jeden z logo kaucji, a drugi bez. Sklepy muszą najpierw sprzedać towar, który posiadają, a następnie zatowarują się butelkami kaucyjnymi - przekonuje rzecznik Reselekt, cytowany przez Wirtualną Polskę.
Gantner podkreśla w rozmowie z Wirtualną Polską, że to "logiczne", ponieważ w przeciwnym razie trzeba byłoby "zniszczyć niebotyczne ilości produktów, co nie byłoby korzystne dla środowiska".
Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych producent wody Ustronianka. Jak wskazał, butelka o pojemności 3,001 litra to nie nowość - jest w jego ofercie od 20 lat. Pełna oświadczenie firmy publikujemy poniżej.
Hej! Widzimy, że wokół naszej butelki 3,001L pojawiło się sporo dyskusji, dlatego chcemy wyjaśnić kilka kwestii:
Pojemność 3,001L nie jest żadnym trikiem - to po prostu jedna z wielu opcji, jakie oferujemy konsumentom. W naszym portfolio znajdziecie butelki od 0,33L aż po 18,9L.
Ta butelka nie jest nowością - mamy ją w ofercie od ponad 20 lat, czyli na długo przed tym, jak zaczęto mówić o systemie kaucyjnym w Polsce. Sprzedajemy ją zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych.
Zawsze była chętnie wybierana przez osoby, które preferują większe opakowania - i właśnie dla nich od lat ją produkujemy.
Dziękujemy za wszystkie komentarze - także te krytyczne. To pokazuje, że temat jest ważny i że istnieje realna potrzeba rozmowy o zmianach prawnych, które mają wpływ na nasze życie.